Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura Silvestr Szabó - foto natura


Focení pomocí samospouště řízené pohybovým čidlem

 

Je to další   hračička  kterou rád používám a která dokáže ušetřit spoustu času tím že umožní nafotit snímky na které bych asi dlouho čekal . Když třeba najdu v lese nějakou noru, a nevím co v ní žije stačí když na celý den nebo noc nebo den i noc  nastavím směrem na vhod do nory pohybové čidlo s spínačem který mi ,,odpálí,, fotoaparát když se před ním něco pohne. Mezi tím si někde v blízkosti můžu druhým fotoaparátem fotit něco úplně jiného. Další výhodou je že k čidlu můžu připojit najednou 2 fotoaparáty a tak fotit stejné místo z několika úhlů a třeba s různými objektivy. Čidlo se sepne na 5 sec.  a díky tomu dokáže fotoaparát celý tento čas  pořizovat snímky , potom vypne a zapne se  při dalším novém pohybu. Když se zvíře pohybuje pořád před  čidlem tak je to trošku smůla proto že za chvilku se naplní karta a je po ,,parádě,, jde tomu předejít tak že nastavím fotoaparát pouze na 1 snímek tedy né na sekvenční focení a tím se mi při každém pohybu nafotí jenom 1 snímek. Což tak není dobré proto že  stihnu třeba jen hlavu zvířete jak leze z nory nebo zadek jak se do nory vrací a tím se ošidím o další možná dobré snímky. Tak raději používám velkou 8 GB kartu. S takhle velkou kapacitou jsem si jistý že se mi po malé chvilce  nestane abych měl kartu plnou a šance  na  dobrý snímek je větší.

 

 

Při nočním

focení kdy používám blesk se někdy stane že fotoaparát pořídí několik snímků bez blesku než se blesk dostane  do nabitého stavu a je připravený pro focení . Ale každopádně je to pořád lepší než kdybych tam seděl a čekal. V takové absolutní tmě je téměř nemožné zaostřit tak abych zvíře nevyplašil. Už víckrát  se mi stalo že jsem prostě vycházející zvíře přehlédl jak vycházelo ven z nory, nebo ho vyplašil a to už potom tu noc z nory  nic nevylezlo.

 I když  na ostření v absolutní tmě mám super recept kdy zaostříte 100 % i bez čidla či baterky nebo reflektoru ale musíte byt k tomu 2 tedy pokud nemáte 3 ruky . Jak ,to najdete v 
 

 

 Je škoda že samospoušť  na pohybové čidlo lze použít pouze na teplokrevné živočichy  a to dokonce ve velikosti myši. Kdybych ho chtěl použít třeba na focení nějaké techniky jako auta…, nefunguje tak jak má, proto že čidlo pohyb prostě někdy nevidí a proto ani nezachytí. Na štěstí fotím hlavně přírodu a zvířata a tak mi tento malý nedostatek nevadí.

 

 Dobře se dá také využít například při focení u hnízda kde neruším svou přítomností. Ale také tady  v hnízdě pořád pohyb a tak by karta byla za chvilku plná stejných snímků. Proto si namířím fotoaparát s čidlem na místo kam si sedají dospělí ptáci těsně před tím než sletí s potravou pro mladé k hnízdu. Fotoaparát řízený čidlem mě upozorní prvními snímky  že je dospělec je už na blízku a potom s dalším fotoaparátem řízeným mnou na dálkové ovládání  můžu klidně fotit přímo při krmení. Když jsem v krytu a ještě dostatečně daleko od hnízda  tak mám jistotu že ptáci nebudou rušeni a budou se chovat zcela přirozeně.


                                                                                                                                                   

Silvestr Szabó

© 2008

 

 
 


přidat komentář
autor *
název *
e-mail
www
komentář *
* (do políčka opište kód z obrázku)

17.1.2013 23:49
Filip Obr  e-mail: filip@obr-fotograf.cz  web: http://www.tipyjakfotit.cz
Tipy jak fotit
A nedělá problém například, když zafouká vítr a pohne se listí? Napsal jsem o samospoušti článek na http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-na-samospoust/ tak bych mohl přidat i tento gadget mez pomůcky!
reagovat
1


Veškerá práva vyhrazena, jakékoliv použití zde zveřejněných snímků podléhá písemnému souhlasu autora! Copyright © Silvestr Szabó 2005